Kaip ilgai vyksta kvantinis šuolis?

Kvantiniai šuoliai paprastai laikomi momentiniais. Tačiau nauji matavimo metodai yra tokie tikslūs, kad dabar tapo įmanoma stebėti tokį procesą ir tiksliai išmatuoti jo trukmę – pavyzdžiui, garsųjį „fotoelektrinį poveikį“, kurį pirmą kartą apibūdino Albertas Einšteinas.
Tai buvo vienas iš svarbiausių eksperimentų kvantinės fizikos srityje: kai šviesa patenka į tam tikras medžiagas, elektronai išsiskiria iš paviršiaus. 1905 m. Albertas Einšteinas pirmą kartą paaiškino šį reiškinį, kai kalbėjo apie „šviesos kvantus“ – mažiausius šviesos vienetus, kuriuos šiandien vadiname fotonais.

Skaityti daugiau »


Perskaičiavus žmogaus genus, jų skaičius išaugo nuo 19901 iki 46 831

Žmogaus genų skaičius priklauso nuo to, kaip mokslininkai apibrėžia geną. Nustatyti, kiek genų yra žmogaus genome, nėra taip paprasta . Genų apibrėžimas labai pasikeitė nuo Žmogaus genomo projekto, kuris buvo baigtas daugiau nei prieš 15 metų.

Genai buvo apibrėžiami kaip deoksiribonukleorūgšties (DNR) molekulės fragmentai, kuriuose yra informacija. Dalis genų koduoja informaciją apie įvairių baltymų sintezę ląstelėje. Pastarieji atsako už tam tikrą biologinę funkciją, taip pat lemia tam tikrus požymius ir reguliuoja kitus genus. Tyrėjai vis tiek visiškai nesusitaria, kiek šių baltymo koduojančių genų yra. Įvertinimai svyruoja nuo 19 901 iki naujo 21 306 skaičiaus, skelbiama BMC Biology, rugpjūčio 20 d.  Skaityti daugiau »


PRIMINIMAS ABITURIENTAMS

Primename, jog abiturientai  prašymus dėl menų ir technologijų egzaminų iki rugsėjo 25 dienos, o  dėl kitų brandos egzaminų iki spalio 24 dienos  pateikia klasių kuratorei Agnei Čižauskienei (11kab.).


Reguliarus alaus vartojimas sukelia didesnę prostatos vėžio riziką

Daug vyrų, kenčiančių nuo pažengusios stadijos prostatos vėžio turi bent jau vieną bendrą bruožą: jie yra ar buvo dideli alaus mėgėjai – sako , uro-onkologas Pierre Karakiewicz, urologinės chirurgijos UdeM Medicinos Fakulteto profesorius. P. Karakiewicz ir jo bendraautoriai, naudoja kintamąjį, pavadintą ,,gėrimo metai” – tai yra vidutinis skaičius per dieną išgerto alaus vienetų, padauginto iš vartojimo metų skaičiaus. Naudojant šį matavimą, alaus vartotojai rizikuoja pasiekti pažengusią prostatos vėžio stadiją, jei jie vartoja vieną alaus vienetą per dieną (0,5 litro) 63 metus, du alaus vienetus per dieną per 31 metus ar tris alaus vienetus per dieną tada pažengusi prostatos vėžio stadija išsivystys per 21 metus ir taip toliau. Studija buvo atlikta 3 927 64 metų vyrams, gyvenantiems Monrealyje.

Iš pradžių buvo identifikuoti visi vyrai, kuriems buvo diagnozuotas prostatos vėžys. Kadangi tai buvo ,,atvejo kontrolės” studija, dar 1 994 vyrai iš Monrealio, kurie neturėjo vėžio, buvo išrinkti kaip kontrolinė grupė. Asmeniškai interviu buvo pravesta su kiekvienu iš dalyvių. Jų paklausė apie jų gyvenseną, dietą, fizinę veiklą ir alkoholio vartojimo įpročius – išgerto per jų gyvenimo trukmę alkoholio kiekius ir tipus.

Skaityti daugiau »


Mažiausias vieno atomo tranzistorius pasiekė sumažinimo ribą

Tyrėjai sukūrė mažiausią pasaulyje vieno atomo tranzistorių.  Šis kvantinis elektronikos komponentas perjungia elektrinę srovę  kontroliuojamai patalpinant  vieną atomą kietajame elektrolite. Vieno atomo tranzistorius dirba esant kambario temperatūrai ir vartoja labai nedaug energijos. Tai  visiškai naujos perspektyvos informacijos technologijai.

Naujo tranzistoriaus veikimo principas aprašytas profesoriaus Thomas Schimmel iš  Karlsruhės  Technologijos Instituto Pažangiose Medžiagose (Advanced Materials). Skaityti daugiau »


Ilgaamžiškumo paslaptis – mikrofloroje ir žarnyne

Eksperimentai su vaisių muselėmis  rodo,  kad gyvenimo trukmė  gali žymiai  ( iki 60 proc.) pailgėti  derinant probiotikus su   Triphala žolelėmis ir apsaugoti nuo lėtinių ligų, kurios susietos su senėjimu.

Sakoma, kad jūs esate tuo, ką jūs valgote.  Dabar mokslas  mums sako,  kad mes esame tuo, kuom bakterijos, gyvenančios mūsų žarnyne, minta, ir tai turi įtakos tam, kaip greitai mes senstame. McGill universiteto mokslininkai maitino vaisines museles probiotikų  ir žolelių Triphala priedais , kurie sugebėjo  pratęsti musių ilgaamžiškumą apie 60 % ir apsaugoti jas nuo chroniškų ligų, kurios susietos su senėjimu. Ajurvedinis trijų vaisių mišinys Triphala išvertus reiškia „trijų rūšių vaisiai“, dėl to ji yra trijų identiškų dalių vaisių mišinys: „Amla“, „bibhitaki“ ir „haritaki“. Tai viena iš seniausių ir žinomiausių ajurvedos vaistažolių formulių. Skaityti daugiau »


Oro tarša sumažino pasaulio žmonių vidutinę gyvenimo trukmę daugiau kaip vienerius metus

Tai pirmas kartas, kada duomenys apie oro taršą ir gyvenimo trukmę buvo tiriami pasauliniu mastu,  siekiant nustatyti, kaip oro tarša įtakoja bendrą gyvenimo trukmę.

Mokslininkai tyrė lauko oro taršą kietosiomis dalelėmis (KD) mažesnėmis nei 2,5 mikronai. Šios smulkios dalelės gali patekti giliai į plaučius . Tarša KD2, 5 yra susijusi su padidėjusia miokardo infarkto, insulto, kvėpavimo takų ligų ir vėžio rizika. Pagrindiniai oro  taršos KD2,5  šaltiniai yra elektrines, automobiliai ir sunkvežimiai,  gaisrai, žemės ūkis ir pramonė.

Prof. Led Joshua  iš  Teksaso Universiteto  panaudojo duomenis iš pasaulinės ligų registro bei oro taršos duomenis apie  išmatuotas KD2, 5 vertes 185 šalyse. Tada jie kiekybiškai įvertino oro taršos poveikį  tikėtinai gyvenimo trukmei nacionaliniu mastu, taip pat ir pasauliniu mastu.

Išvados buvo paskelbtos rugpjūčio 22  žurnale Environmental Science & Technology Letters.

Tai, kad oro tarša mažomis dalelėmis yra pagrindinis pasaulio žudikas jau yra gerai žinoma. Tačiau  šiuo tyrimu pavyko sistemingai nustatyti, kaip oro tarša  gerokai sutrumpina gyvenimą visame pasaulyje. Būtent buvo  nustatyta, kad  oro tarša turi labai didelės įtakos išgyvenamumui–vidutiniškai maždaug apie metus visame pasaulyje. Palyginus su kitais svarbiais reiškiniais, kurie neigiamai veikia žmogaus išgyvenimą, tai yra didelis skaičius.

Tekstas: redakcijos info.
Paruošta pagal: Environmental Science & Technology Letters

 


Valgant paroje tik 10 valandų intervale galima nepaisyti ligas sukeliančių genetinių defektų bei ugdyti sveikatą

Periodiniai pasninkai gali apsaugoti nuo nutukimo ir diabeto.

Daugelis iš mūsų, dieną pradeda nuo puodelio kavos ryte ir baigia užkandžiu prieš miegą. Paroje valgome 14-15 val. intervale. Tačiau ribojant  valgymo intervalą  iki 10 valandų ir vartojant tokį patį maisto kiekį, o kitas 14 valandų nevalgant, galima žymiai pagerinti sveikatą.

Tyrimo rezultatai, kurie  buvo paskelbti   leidinyje Ląstelių medžiagų apykaita, 2018 m. rugpjūčio 30 d., rodo, kad sveikatos problemos, atsiradusios dėl 24 valandų veiklos ir poilsio ritmo sutrikdymo, t.y. žmonių maitinimosi didžiąją dienos dalį bei pamaininio darbo, gali būti išspręstos  visas maisto kalorijas suvartojant  per 10 valandų intervalą.

Kiekviena žinduolio kūno ląstelė dirba 24 valandų ciklu, kuriame skirtingu laiku yra aktyvūs  skirtingi genai  Pavyzdžiui, žmonėms, virškinimą įtakojantys genai yra aktyvesni pirmoje dienos pusėje, o  tuo tarpu ląstelių regeneravimo genas  yra aktyvus naktį. Anksčiau, Panda lab atrado, kad pelės, kurios laisvai galėjo valgyti  riebų maistą  24 valandas per parą nutuko ir išsivystė daugybė medžiagos apykaitos ligų, įskaitant didelį cholesterolio kiekį, kepenų suriebėjimą ir cukrinį diabetą. Tačiau, kai toms pačioms pelėms buvo duodamas tas pats riebus maistas tik per 8-10 val. laikotarpiu, jos tapo lieknomis ir sveikomis. Skaityti daugiau »


Atvira jaunimo erdvė – galimybė atrasti save

Kauno suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre rugsėjo 3 dieną duris atvėrė – atvira jaunimo erdvė. Pagrindinis atviros erdvės tikslas – Kauno jaunimui pasiūlyti įdomių laisvalaikio leidimo būdų, padėti atrasti savyje dar neatrastų pomėgių bei skatinti asmeninio tobulėjimo raišką.  ,,Yra labai daug vaikų ir jaunų žmonių, kurie po mokyklos niekur neina, vakare sėdi gatvėse ir nieko neveikia. Mes sieksime juos pritraukti, kad jie ateitų čia ir suprastų, kad čia yra geriau ir smagiau nei būti gatvėje.“ – pasakojo Kauno suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro direktorius Tomas Lagūnavičius.

Ši atvira erdvė skirta 14-29 metų žmonėms, kurie savo laisvą laiką norėtų praleisti tarp kitų jaunų žmonių. Erdvė išsiskiria tuo, kad čia susirinkę galės rinktis, ką veikti. Norintys mokytis, ieškoti darbo galės tai sėkmingai daryti pasitelkę, mokykloje dirbančių, specialistų pagalbą, norintys nieko neveikti galės tiesiog naudotis internetu, klausytis muzikos ar bendrauti. Norintys užsiimti įdomesnėmis veiklomis galės rinktis iš plataus veiklų asortimento, nuo fotografijos, anglų kalbos ar ,,break dance“ šokių užsiėmimų.   Skaityti daugiau »


Sąsaja tarp nutukimo, smegenų ir genetikos

Pagal naujausius tyrimus, gydantys gydytojai turi svarstyti, kaip mąstysena gali apsaugoti nuo nutukimo, ir kaip nutukimas yra genetiškai supintas su smegenų struktūra bei  protine veikla. Mokslininkai iš  Monrealio Neurologinio Instituto ir Ligoninės atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 1200 asmenų.  Buvo lyginami smegenų magnetinio rezonanso vaizdai ir jų sąsaja su  pažintinių savybių testavimo rezultatais.

Tyrėjai nustatė, kad žmonės su aukštesniu kūno masės indeksu  (KMI)  turi sumažėjusį kognityvinį lankstumą, vizualizaciją  ir verbalinę atmintį. Jie taip pat surado, kad žmonės su padidintu  KMI turi storesnę kairiojo smegenų pusrutulio  priešakinę žievę ir plonesnę dešinės pusės priešakinę žievę. Ankstesniais tyrimais nustatyta, kad  dešinės  priešakinės žievės pakenkimas gali sąlygoti padidintą valgio vartojimą. Skaityti daugiau »


Neįgaliesiems