Ar Jūsų stresas keičia mano smegenis?

Stresas ne tik užkrečiamas, bet ir keičia kitų smegenis ląstelių lygmenyje. Mokslininkai nustatė, kad perduodamas nuo kitų stresas gali pakeisti smegenis taip pat kaip ir paties sukeltas stresas.
Tyrimų duomenys pateikti žurnale Nature Neuroscience . Smegenų pokyčiai, kuriuos iššaukia stresas glaudžiai susieti su psichiniais susirgimais – potrauminiais streso sukeltais sutrikimais, nerimu, depresija. Be to nauji tyrimai parodė, kad stresu ir emocijomis „užsikrečiama“. Ar tai turi ilgalaikes pasekmes smegenims, nėra žinoma.

Fiziologijos ir farmakologijos profesorius Jaideep Bains tyrė vyriškos ir moteriškos lyties pelių porų streso padarinius. Jie nunešė vieną pelę nuo kiekvienos poros, sukeldavo jai lengvą stresą o po to grąžindavo ją jos partneriui. Vėliau jie tyrė kortikotropino (hipofizės priekinės dalies hormono) pokyčius. Paprastai, patekus į stresą ar baimę sukeliančią situaciją smegenys reaguoja sekretuodamos kortikotropiną ir jo kiekis padidėja 10 – 15 kartų smegenyse. Tyrimo metu nustatyta, kad kortikopropino pokyčiai atskirai streso sukeltoms pelėms buvo identiški kaip ir jų partneriams paliktiems be streso, o po to vėl kartu suleidus.
Prof. Bains mano, kad šitokie santykiai yra ir tarp žmonių. Mes perduodame savo stresą kitiems, kartais to net nežinodami. Yra įrodymų, kad tam tikri streso simptomai gali išsilaikyti šeimoje ir tarp mylimųjų. Šitų sąveikų pasekmės gali būti ilgalaikės ir gali daryti įtaką elgesiui vėlesniu laiku.
Tekstas: redakcijos info
Straipsnis paruoštas pagal: žurnalo Nature Neuroscience informaciją

Informacija pateikta:

Parašykite komentarą