Kiaulpienių sėklų skristukai atskleidžia naujai atrastą natūralaus skrydžio formą

Kiaulpienių sėklų judėjimo tyrimas atskleidė anksčiau nematyto skrydžio formą ir paaiškina, kodėl jos yra tarp geriausiai skraidančių gamtoje.

Nužydėjus kiaulpienėms, susiformuoja vaisius su taurėlapiais pakitusiais į skristuką. Lukštavaisiai su skristukais labai lengvi, su 12 mm šeriukais suformuoja parašiutą ir gali nuskristi net 8 km. atstumą.
Paprasto parašiuto medžiaga krentant veikia kaip stabdis. Taip yra dėl to, kad jos plotas labai didelis ir atsiranda oro pasipriešinimas. Leonardas da Vinčis parašiuto schemą nubraižė dar XV amžiuje , keliais šimtmečiais anksčiau, negu buvo atliktas pirmasis šuolis.
Tačiau kiaulpienių parašiutas kiauras. Tarp šerelių tvyro oro tarpas.
Edinburgo universiteto mokslininkai atliko eksperimentus, siekdami geriau suprasti, kodėl kiaulpienių sėklos sklando taip gerai, nepaisant to, kad jų parašiutų struktūra daugiausia sudaryta iš tuščių vietų. Jų tyrimas atskleidė, kai judant orui tarp šerių, susiformuoja žiedo formos oro burbuliukai , kurie didina stabdymą ir lėtina kiekvienos sėklos nusileidimą į žemę. Šios naujai atrastos oro burbuliukų formos, kurią mokslininkai pavadino atskirtu sūkuriniu žiedu, yra fiziškai atsiskirtos nuo šerių ir stabilizuojasi pratekant orui.
Oro srautas, kuris yra svarbus norint išlaikyti burbulą stabilų ir tiesiai virš sėklos skrydžio metu, tiksliai kontroliuojamas atstumu tarp šerių. Šiuo šeriuoto parašiuto skrydžio mechanizmu ir yra paremtas kiaulpienių sėklų nuotolinis skrydis. Remiantis tyrimu, jis yra keturis kartus efektyvesnis nei įprasto parašiutinio dizainas. Tyrėjai teigia, kad kiaulpienės skylėtas parašiutas gali paskatinti plataus masto dronų , kurių energijos vartojimas yra mažas arba visai nereikalingas, išvystymą. Tokie dronai gali būti naudingi nuotolinio stebėjimo ar oro taršos stebėsenai. Edinburgo biologinių mokslų ir inžinerijos mokyklų universiteto prof. Cathal Cummins, sakė: „Atidžiai pažvelgus į išradingas gamtos struktūras, pavyzdžiui, kiaulpienės parašiutą, galima atskleisti naujų įžvalgų. Mes nustatėme natūralius skrydžio mechanizmus, kurie leistų sumažinti medžiagų ir energijos sąnaudas tvarių technologijų inžinerijai.
Tyrimai paskelbti žurnale Nature.

Informacija pateikta:

Parašykite komentarą