Kodėl žmonės dažniausiai pasisuka, kai bučiuojasi ar apsikabina?

Paprastai asmuo inicijuoja apkabinimą su dešine ranka. Kai pasibučiuoja sveikindamiesi, dažniausiai visi linkę pasikreipti į dešinę. Panašiai elgiamasi ir kitaip socialiai sąveikaujant. Ir visai nesvarbu ar asmuo yra kairiarankis, ar dešiniarankis.

Apžvalgos straipsnyje, paskelbtame žurnale Neuroscience und Biobehavioral Reviews, tyrėjai iš Velingtono Viktorijos universiteto surinko esamus duomenis, kuriuos panaudojo teorijų patikrinimui. Straipsnis buvo paskelbtas internete 2018 m. Spalio mėn. Grupė, vadovaujama profesoriaus Sebastiano Oklenburgo ir Juliano Packheisero iš Biopsichologijos katedros, padarė išvadą, kad pastebėtų rezultatų negalima paaiškinti tik tuo, kad žmonės yra dešiniarankiai ar kairiarankiai. Taip, tai turi įtakos, bet labiausiai šis polinkis yra apsprendžiamas emocine būsena.
Apskritai gyventojai paprastai nori pakreipti galvą į dešinę, kai bučiuojasi. Dar jie inicijuoja apsikabinimą dešine ranka, o kūdikį laiko kairėje rankoje. Kalbant apie bučiavimą ir apkabinimą, manoma, kad žmonės, rodydami iniciatyvą naudoja dominuojančią ranką. Remiantis teorija, dominuojanti ranka yra laikoma neužimta, kai vaikas yra glaudžiamas, kad ją būtų galima panaudoti kitoms užduotims atlikti.
Kadangi socialiniai ryšiai dažnai siejami su judesiu rankoje, tai yra akivaizdi prielaida, kad paranki ranka labiau naudojama. Mokslininkai išvardija daugybę tyrimų, kurie pagrindžia parankesnės rankos vartojimo įtaką. Tačiau ši vienintelė priežastis negali paaiškinti, kodėl pasisukama į dešinę pasibučiuojant – čia emocinis kontekstas yra labai svarbus.
„Emocinė būsena apsprendžia šoninį pasilenkimą į dešinę,“ – teigia prof. Packheiser ir nesvarbu, ar emocijos yra teigiamos ar neigiamos.“ Kalbant apie pirmenybę, nesvarbu, ar du žmonės apsikabina, nes jie džiaugiasi galėdami matyti vienas kitą, ar dėl to, kad vienas kitam yra nelabai svarbūs.
Emocijos yra apdorojamos asimetriškai smegenyse. Emocijos pirmiausia yra apdorojamos dešinėje smegenų pusrutulyje, kuris yra atsakingas už kairiosios pusės kūno judesius. Yra daug įrodymų apie sąveiką tarp judesio ir emocinių tinklų ir jų susijungimo smegenyse. Tai, kad emocijos yra apdorojamos dešiniajame smegenų pusrutulyje parodo elgesio duomenys iš socialinio lietimo tyrimų, taip pat rezultatai, gauti iš smegenų vaizdų ir neurofiziologinių tyrimų.
Pasak autorių, asimetrija, esanti žmogaus socialinėje išraiškoje, gali būti geriausiai paaiškinama judesio pasirinkimo deriniu su emocijų dominavimu dešiniajame pusrutulyje.
Tekstas: redakcijos info.
Paruošta pagal: Neuroscience und Biobehavioral Reviews

Parašykite komentarą