Žinduoliai nepajėgia vystytis taip greitai, kad išvengtų išnykimo grėsmės

Vyksta jau šeštasis masinis žinduolių nykimas, kurį šį kartą sukelia žmonės. Mokslininkai apskaičiavo, kad žinduolių rūšys nyksta taip greitai, kad gamtoje esantis gynybos mechanizmas, evoliucija, negali suspėti jų atstatyti. Jei dabartinės išsaugojimo pastangos nebus pagerintos, per ateinančius penkis dešimtmečius išnyks tiek daug žinduolių rūšių, kad gamtai prireiks 3-5 milijonų metų susigrąžinti dabartinį biologinės įvairovės lygį. Ir tai būtų geriausias scenarijus.

Per 450 milijoną metų skaičiuojami penki masiniai žemės gyvūnų ir augalų rūšių nykimo periodai, kuriuos sukėlė mūsų planetos žymūs aplinkos pasikeitimai. Po kiekvieno masinio išnykimo, evoliucija žemę pamažu pripildė naujomis rūšimis.
Šeštasis masinis gyvūnų išnykimas vyksta dabar ir šis nykimas nėra sąlygotas natūralios gamtos kataklizmų bet yra sąlygojamas žmonių veiklos padariniais. Mokslininkai iš Arhuso ir Geteborgo universitetų apskaičiavo, kad šis nykimas vyksta taip greitai, kad evoliucija nepajėgs suspėti jo atstatyti.
Mokslininkai naudojo išplėstą duomenų bazę, kurią sudarė ne tik vis dar egzistuojantys žinduoliai, bet ir dauguma žinduolių, kurie gyveno netolimoje praeityje ir išnyko kai žmonės išplito visame pasaulyje. Tai leido plačiai įvertinti visą mūsų poveikį kitiems žinduoliams.
Sukurti 2 500 000 000 metų evoliucijos istoriją yra pakankamai sunku, tačiau ir šiandienos žinduoliai taip pat susiduria su didėjančia išnykimo rizika. Įvertinta, kad kritiškai nykstančių rūšių, tokių kaip juodasis raganosis, per ateinančius 50 metų rūšis išnyks pilnai. Azijos drambliai, vieni iš dviejų išlikusių rūšių turi mažiau nei 33 procentų tikimybę išgyventi šiame šimtmetyje.
Mokslininkai, įvertindami išlikimo riziką, iškėlė klausimą: ar esami žinduoliai gali natūraliai regeneruoti šią prarastą biologinę įvairovę?
Mokslininkai vertino geriausią scenarijų ateityje, kur žmonės nustojo naikinti buveines, naikinti rūšis, mažinti rūšių nykimo greitį. Tačiau, net ir su šiuo pernelyg optimistiniu scenarijumi, žinduoliams prireiks 3-5 milijonų metų susigrąžinti dabartinį biologinės įvairovės lygį.
Nors mes kažkada gyvenome milžinų pasaulyje: milžinas bebras, milžinas elnias, ir t. t., dabar mes gyvename pasaulyje, kuris tampa vis labiau nuskurdintas didelių laukinių žinduolių rūšių. Likusiems gigantams – raganosiams ir drambliams, gresia pavojus būti sunaikintiems labai greitai. Tačiau yra daug lengviau išsaugoti bio įvairovę dabar, negu atkurti ją ateityje.
Tekstas: redakcijos info.
Paruošta pagal: Arhuso ir Geteborgo universitetų informaciją.

Parašykite komentarą