Žmogaus smegenys turi daugiau stengtis, kad išvengtume tingėjimo

Visuomenėje žmonės skatinami būti fiziškai aktyvesniais, tačiau mes iš tikrųjų tampame mažiau aktyvūs. Naujas tyrimas pateikė galimą paaiškinimą – gali būti, kad mūsų smegenys iš prigimties traukia sėslus elgesys.

Britų Kolumbijos universiteto mokslininkai iškėlė hipotezę ir norėjo palyginti ar sportavimas salėje yra tikrai fizinių pastangų reikalaujantis veiksmas ar tai yra kova, kuri vyksta mūsų smegenyse. Smegenys yra ta vieta, kur tyrėjai ieškojo atsakymų į tai, ką jie vadina „pratimų paradoksu“: dešimtmečius visuomenė skatino žmones būti fiziškai aktyvesniais, tačiau statistiniai duomenys rodo, kad, nepaisant mūsų geriausių ketinimų, mes iš tikrųjų tampame vis mažiau aktyvus. Neseniai paskelbtos žurnale ,,Neuropsichologija“ tyrimo išvados rodo, kad mūsų smegenys traukia mus gulinėti ant sofos. Energijos taupymas buvo būtinas žmonėms išlikti, nes tai leido mums būti veiksmingesniems ieškant maisto ir prieglobsčio, konkuruojant dėl seksualinių partnerių ir išvengiant plėšrūnų. Viešosios politikos nesėkmė kovoti su fizinio neveiklumo pandemija gali būti dėl smegenų procesų, kurie susikūrė ir sustiprėjo evoliucijoje.
Tyrimas buvo vykdomas su jaunais suaugusiais. Jie, sėdėdami priešais kompiuterio ekraną turėjo valdyti kursorių (žmogaus atvaizdu) .Tuomet ekrane pasirodydavo fizinio aktyvumo ir fizinio pasyvumo scenų paveikslėliai. . Subjektai turėjo kuo greičiau perkelti kursorių į paveikslėlį su fizinio aktyvumo scena, o nuo paveikslėlio su fizinio pasyvumo scena staigiai atitraukti. O vėliau atvirkščiai. Tuo tarpu elektrodai fiksuodavo tai, kas vyksta jų smegenyse. Paprastai dalyviai greičiau judėjo link paveikslėlių su fizinio aktyvumo scenomis nei prie tingumą demonstruojamų paveikslėlių, bet smegenų aktyvumo rodmenys, vadinami elektroencefalogramomis, parodė, kad pastarieji veiksmai reikalauja, kad jų smegenys dirbtų daug intensyviau.
Iš ankstesnių studijų buvo žinoma, kad žmonės daugiau vengia sėdimojo elgesio ir linkę aktyviai elgtis. Šio tyrimo naujovė yra tai, kad fizinio pasyvumo išvengimas yra susietas su didesniais smegenų ištekliais. Tada kyla klausimas, ar žmonių smegenys gali būti iš naujo mokomos, kadangi viskas, kas vyksta automatiškai, yra sunkiai slopinama, net jei to ir norime. Tačiau tai svarbus pirmas žingsnis išsiaiškinant kaip tai vyksta.
Tekstas: redakcijos info.

Parašykite komentarą