Kas daro didžiausią poveikį aplinkai?

Dėl taršos žemėje mes mėgstame apkaltinti vyriausybę ar pramonininkus, bet tai, ką mes perkame vartojimui turi didžiausią įtaką taršai.
Jūs neturėsite didelio poveikio aplinkai trumpiau maudydamiesi duše ar išjungdami šviesas. Nauja analizė parodė, kad pirkdami vartojimui daiktus pagrindinis žemės teršėjas esate Jūs. Atsakomybė už poveikį aplinkai perkeliama vartotojui, o ne gamintojui.
Žurnale Journal of Industrial Ecology pateikti tyrimų duomenys iš 43 skirtingų šalių ir 5 pasaulio regionų apie poveikį aplinkai iš vartotojų perspektyvos. Analizė parodė, kad vartotojai yra atsakingi už daugiau nei 60 procentų pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir iki 80 procentų pasaulio vandens sunaudojimo. Apibendrinus, tarp 60-80 procentų planetos taršos poveikio yra iš buitinio vartojimo. Jei mes pakeistumėme savo vartojimo įpročius, tai turėtų drastišką poveikį mūsų aplinkos kokybei. Taip pat vartotojai yra tiesiogiai atsakingi už 20 procentų visų anglies oksidų išmetimų, kai žmonės vairuoja savo automobilius ir šildo savo namus.

Tačiau dar labiau stebina tai, kad keturi penktadaliai poveikio, kuris gali būti priskirtas vartotojams nėra tiesioginis poveikis. Pavyzdžiui, kuras, kurį mes deginame, bet taip vadinamas šalutinis poveikis ar poveikis aplinkai nuo iš prekių gaminimo ir produktų, kuriuos mes perkame.
Geras pavyzdys yra vandens sunaudojimas. Tam, kad pagamintumėme 1 kg. jautienos, reikia vidutiniškai 15 415 litrų vandens, 1 litrą sojos pieno – 297 litrų vandens, o 1 litrą karvės pieno – 10500 litrų vandens. Labiausiai imli vandens vartojimui yra šokolado gamyba. Reikia 17 000 litrų vandens, kad pagamintų šokolado kilogramą.Turtingesnės šalys paprastai sukuria didesnį neigiamą poveikį aplinkai. Kuo turtingesnė šalis, tuo daugiau jos gyventojų vartoja. Kuo daugiau asmuo vartoja, tuo didesnis asmens poveikis planetai. Skirtumai tarp atskirų šalių yra nepaprastai aukšti. Šalys su didžiausiu vartojimu turi apie 5.5 kartų didesnį poveikį aplinkai palyginus su pasauliniu vidurkiu.
Namų ūkiuose galime pasiekti didelį vartojimo kontrolės laipsnį, bet dažnai stokojama tikslios ir teistinos informacijos, kaip pagerinti aplinkos kokybę. Europos Sąjunga finansuoja sveikesnės gyvensenos skatinimą ir ekologiškai atsakingą vartojimą Europoje. Tuo pačiu trys lengvi būdai sumažinti jūsų poveikį aplinkai – liautis vartoti mėsą, apriboti pirkinius ir persėsti iš lengvųjų automobilių į autobusus. Bet kokiu atveju, mes turime pasirinkimą pirkti produktą ar naudotis paslaugomis, kurios turės žymiai mažesnį poveikį aplinkai.
Tekstas: redakcijos info
Straipsnis paruoštas pagal: žurnalo
Journal of Industrial Ecology informaciją

Parašykite komentarą