Ritualinis performansas

Ritualiniame performanse skendo baimių laivai

Šiuolaikinio meno ir mokslo centre prie KSJMC  balandžio 25 d. vyko performansas – ritualinė akcija „Nuskandink savo baimes“. Performanso idėjos autorius režisierius ir aktorius Tomas Lagūnavičius yra Association of Performing Arts Professionals (APAP), Stage directors and Choreographers Society (SDC) ir kitų asociacijų narys.

Ritualinio proceso „Nuskandink savo baimes“ metu buvo paskandintas kreiseris „Maskva“ – tai simbolinis atsisveikinimas su baime „didžiosios“ Rusijos imperijai. Performanso dalyviai skandino savo baimių laivus.

Ritualinio performanso idėjos autorius Tomas Lagūnavičius pasakoja: „Kiekvienas žmogus turi įvairių baimių. Baimės gali būti individualios, pvz. baimė gyvatėms, vorams ir k t.. Baimės gali būti socialinės, kada mes bijome kitų subkultūrų žmonių, ir, žinoma, globalios, būdingos vienai arba kitai šaliai, pvz. kad būsime užpulti Rusijos, kad prieš mus panaudos atominį ginklą. Globalios baimės sustiprėja ypač tada kada vyksta karo veiksmai – šiuo metu Ukrainoje. 

Džiugu, kad Lietuvos vyriausybė didina finansavimą, skirtą krašto gynybai. Bet be to, labai svarbu atkreipti dėmesį į žmonių psichologinę būseną, į įtampas, kurios kyla ištikus karinei krizei. Tada reikia išmokti įveikti savo baimes.

Kodėl procesą pavadinau ritualiniu performansu? 

Pirmykštėse bendruomenėse ritualai buvo atliekami prieš ir po karinių veiksmų. Ritualo tikslas buvo sukurti reikiamas psichologines būsenas kariniams veiksmams, o po karo grįžti į kasdieninį gyvenimą. Šis ritualinis performansas skirtas tam, kad mes  būtume reikiamoj kovinėj būsenoj ir nebijotumėme kovoti su kasdieninėmis socialinėmis ir globaliomis baimėmis. Taip pat šis ritualas buvo skirtas „palaidoti“ prieš Rusijos „didybę“ kilusias baimes ir atkreipti dęmesį į likusias.

Ar paskandinus kreiserį visos baimės išnyksta? 

Žinoma, ne, bet mes išmokstam kovoti su baimėm ir su jomis gyventi. O svarbiausia, mes išmokstame mobilizuotis performanso metu, ir suprasti, kad, galbūt, mūsų baimė neturi realaus pagrindo. Kai pamatai, kad baimė gali būti tik tokio dydžio kaip plastmasinis ar popierinis laivo modelis, supranti, kad tavo baimė nėra tokia didelė. Ir kai ateina suvokimas, kad baimė nugalėta –  sąmonę užvaldo katarsis. To ir siekiau kurdamas šį performansą“.

Parašykite komentarą